UWAGA NA KSIĄŻKI WYDAWNICTWA "VOCATIO"!

Książki wydawnictwa "Vocatio" często stoją na półkach katolickich księgarni, często też kupowane są przez katolików. Tymczasem nie każdy wie, ze to wydawnictwo zarządzane jest przez członków Kościoła Zielonoświątkowego. Pod przykrywką ekumenizmu nawiązują współpracę z katolickimi autorami w zasadzie przede wszystkim po to by bez przeszkód docierać do czytelników Kościoła Rzymskokatolickiego.
Nawet pobieżna obserwacja prezentowanych tytułów pozwala zauważyć, że większość z nich nie prezentuje katolickiego, a protestanckie spojrzenie na wiarę i życie. Niektóre są wręcz dziwne jak propagująca wegetarianizm książka "Dieta Alleluja".
Jednak największe moje zbulwersowanie wzbudził fakt, że w tak popularnej wśród katolików Prymasowskiej serii Biblijnej są nieprawdopodobnie bluźniercze zdania na temat Matki Bożej.

Dla tych, co nie wierzą kilka cytatów:



Maryję negatywnie przedstawia Marek, mniej negatywnie Mateusz, a pozytywnie Łukasz.
Odpowiedź Jezusa: “Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony” (6,4), najwyraźniej obejmuje także Jego matkę
W Ap 12,2 Niewiasta, która urodziła Mesjasza, nie jest Maryja, ale symbolem ludu Bożego (Izraela i Kościoła), który wydaje na świat Chrystusa.
Źródło: Encyklopedia Biblijna. Prymasowska Seria Biblijna. Wydawca: Oficyna Wydawnicza “Vocatio”, Warszawa, str. 723

Źródła niechrześcijańskie dostarczają informacji o kultach podobnych do kultu maryjnego. Opowieści o dziewiczym poczęciu (np. Hera, Rea Silvia, Brygida) były znane też w innych kulturach, tak jak i legendy o matkach opłakujących utracone i zmarłe dzieci (np. Demeter i Persefona; Izyda i Horus). Podobnie jak Maryję przedstawia się jako trzymającą na rękach lub karmiącą Dzieciątko Jezus, tak też egipską boginię Izydę przedstawia się jako karmiącą piersią swojego synka Horusa. Podobnie jak Maryję nazywa się Królową Niebios i czasami przedstawia w otoczeniu znaków zodiaku i innych symboli, tak też czyniono w przypadku bogini Izydy, Magna Mater i Artemidy.

Takie podobieństwa wskazują, że kult maryjny ma korzenie w kultach bogiń greckiego i rzymskiego panteonu, ostatecznie wypartych przez chrześcijaństwo. Choć Maryja jest w pewnym sensie symbolem cech niemożliwych do naśladowania przez ludzi, a zwłaszcza kobiety, wiecznie dziewicza, a jednak macierzyńska; zawsze łagodna i posłuszna woli Bożej – to jednak jej przymioty przedstawiają istotne dla wielu wyznawców cechy kobiece, których się nie zauważa w tradycyjnej, ze wszech miar męskiej teologii -> Trójcy Świętej. Dla wielu oddawanie czci postaci kobiecej jest psychologicznie ważnym uzupełnieniem wiary.

Źródło: Słownik Wiedzy Biblijnej. Prymasowska Seria Biblijna. Wydawca: Oficyna Wydawnicza “Vocatio”, Warszawa 1997, str. 501

Teksty te znajdują się na oficjalnej stronie Kościoła Zielonoświątkowego
http://wierni.org/maryja-w-enyklopediach-i-slownikach/


Komentarze

  1. Dzięki za tą uwagę - właśnie czytam "Pewność zbawienia" pastora Davida Pavsona - rzeczywiście prezentuje w niej protestancką teologię i żadnych odniesień do katolickiej - jakby katolicy nie istnieli!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

K.I. GAŁCZYŃSKI - JUTRO POPŁYNIEMY DALEKO - tekst

UWE I WILI - PAWEŁ I GAWEŁ PO ŚLĄSKU

ZAGADKI WIERSZOWANE DLA DZIECI - RELIGIA