CO DAJE SAKRAMENT CHORYCH?



Choroba i śmierć od zawsze należą do najtrudniejszych doświadczeń w życiu każdego człowieka. Cierpienie odbiera możliwość wykonywania obowiązków, radość życia. Często uzależnia od innych, nie zawsze życzliwych ludzi.
Nieuleczalna, niemożliwa do pokonania choroba prócz bólu fizycznego, niesie także problemy psychiczne.  - przygnębienie, smutek, obniżenie poczucia własnej godności, złość i gniew. Człowiek chory może mieć także problem z wiarą i zaufaniem do Boga. Rodzi się wątpliwość w Bożą miłość i opatrzność. Zbliżająca się śmierć bywa przyczyną lęku przed sądem ostatecznym i wiecznością.
Dlatego też od najdawniejszych czasów ludzie chorzy w Kościele otaczani są szczególną troską. Specjalnie dla nich ustanowiony został sakrament, o którym pisze w swoim liście święty Jakub Apostoł: " Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie. A jeśli by popełnił grzechy będą mu odpuszczone (Jk 5, 14-15).
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu sakrament chorych kojarzony był głównie z przygotowaniem na śmierć. Nazywano to "ostatnim namaszczeniem". Z tej przyczyny istniały przypadki, że ludzie bali się przyjmowania go z obawy, że już nie wyzdrowieją. Dlatego też na Soborze Watykańskim II w konstytucji Sacrosanctum Concilium napisano, że "Namaszczenie chorych nie jest sakramentem przeznaczonym tylko dla tych, którzy znajdują się w ostatecznym niebezpieczeństwie utraty życia." Innymi słowy warto pamiętać, że namaszczenie chorych tak, jak wszystkie inne sakramenty jest spotkaniem z Jezusem - najlepszym lekarzem duszy i ciała. I liczne są przypadki, że właśnie przyjęcie tego sakramentu przyczyniło się do odzyskania zdrowia fizycznego i psychicznego.
W pierwszej kolejności przyjęcie sakramentu pomaga choremu przywrócić stan pokoju ducha, odwagę, ufność do Boga, wiarę, umocnienie w walce z pokusami do złego, likwiduje trwogę przed śmiercią. Chory ma poczucie łączności z Jezusem., cierpienie może traktować jako formę ekspiacji za grzechy własne lub cudze, wypraszając w ten sposób łaski nawrócenia dla grzeszników.
Namaszczenie chorych przyjęte tuż przed śmiercią przygotowuje na przejście do życia wiecznego. Jeśli stan chorego uniemożliwia odbycie spowiedzi, poprzez sakrament namaszczenia chory może uzyskać także odpuszczenie grzechów.
Sakramentu chorych może udzielać tylko kapłan. Do tego celu używa się poświęconego oleju. Namaszczając czoło i dłonie chorego wypowiada słowa: "Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego". Pan, który odpuszcza ci grzechy niech cię wybawi i łaskawie podźwignie.
Namaszczenie chorych zwykle udzielane jest łącznie z sakramentem pokuty i Komunią Świętą.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

K.I. GAŁCZYŃSKI - JUTRO POPŁYNIEMY DALEKO - tekst

UWE I WILI - PAWEŁ I GAWEŁ PO ŚLĄSKU

ZAGADKI WIERSZOWANE DLA DZIECI - RELIGIA