CO DAJE ŚLUB KOŚCIELNY?


Z woli Boga ludzie dobierają się w pary aby razem  żyć, wychowywać potomstwo i wspierać się wzajemnie w trudnych chwilach. Jednakże nie zawsze i nie wszystkie związki kobiety i mężczyzny uważane są za dobre i miłe Bogu. Według nauki Kościoła prawo do wspólnego pożycia mają wyłącznie małżeństwa i to małżeństwa sakramentalne.
Czym się różni ślub zawarty w Kościele od tego w urzędzie?
Tym że małżeństwo sakramentalne zaprasza samego Boga do swojej wspólnoty wierząc, że Pan pomoże w rozwiązywaniu kłopotów i problemów, których w życiu na pewno będzie bardzo wiele.
To dlatego tak ważne jest poważne podejście do sakramentu i szczere ślubowanie miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej aż do śmierci.
Dlatego też tak ważny jest czas narzeczeństwa , wzajemne poznawanie się, by mieć pewność, że wybrana osoba jest tą, której warto zaufać i wspólnie dzielić los.
Miłość małżonków ma być na wzór miłości Chrystusa do Kościoła - wierna, ofiarna, bezwarunkowa, a dobro małżonka i rodziny stawiane zawsze ponad własne zachcianki i wygodę.
Ważne jest też wyznawanie tych samych wartości i priorytetów, także religii. Pary, które od samego początku nie mają takiego nastawienia do zawieranego małżeństwa znacznie częściej narażone są na kryzysy, kłótnie, a bywa też i rozstanie.
W kościele nie ma rozwodów. Nie ma też jak niektórzy mówią unieważnienia małżeństwa. Jeśli istnieją poważnie wątpliwości czy małżeństwo zostało zawarte zgodnie z prawem kanonicznym, wtedy sąd biskupi może orzec jego nieważność. Ale znaczy to, że sakrament od samego początku był nieważny i ta kobieta i ten mężczyzna nigdy przed Bogiem nie byli małżeństwem.
Na koniec mała ciekawostka - zagadka:
Kto w Kościele udziela ślubów? Nie, nie ksiądz. Sakramentu małżeństwa żona i mąż udzielają sobie nawzajem, a kapłan jest z ramienia Kościoła świadkiem zawarcia związku sakramentalnego i udziela błogosławieństwa.
Znakiem widocznym sakramentu małżeństwa są obrączki, które mąż i żona powinni nosić na co dzień.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

K.I. GAŁCZYŃSKI - JUTRO POPŁYNIEMY DALEKO - tekst

UWE I WILI - PAWEŁ I GAWEŁ PO ŚLĄSKU

ZAGADKI WIERSZOWANE DLA DZIECI - RELIGIA