CZEMU SŁUŻY ROK LITURGICZNY?

Wiele dobrego Bóg uczynił dla nas. Stworzył świat i ludzi, których pokochał. Po nieposłuszeństwie pierwszych rodziców dla naszego zbawienia zesłał swojego Syna,który za nas umarł, zmartwychwstał i otworzył nam niebo. Wszystkie wydarzenia zbawcze są ważne. Powinniśmy je pamiętać i za nie dziękować. Żeby jednak niczego nie pominąć i by nie było duchowego bałaganu Kościół w swojej mądrości podzielił wspominanie historii zbawienia na kilka części. Każdą z nich przeżywamy nieco inaczej.
Wszystko zaczęło się w Raju, gdzie nasi przodkowie nie posłuchali rozkazów Pana Boga.Wbrew Jego woli zerwali owoc z drzewa poznania dobra i zła. W życie ludzi wszedł grzech i jego konsekwencje. Ale Ojciec ulitował się nad nami, obiecał zesłać Swojego Syna dla naszego odkupienia. Na narodziny Mesjasza ludzkość czekała wiele tysięcy lat, a dzieje tego opisuje Stary Testament.  W Kościele to oczekiwanie wspominamy okresem Adwentu, w czasie którego chcemy dobrze się przygotować na święto Narodzenia Pańskiego. Pamiętamy też, że Jezus kiedyś jeszcze raz przyjdzie na ziemię i Adwent o tym także nam przypomina.
Pasterka, kolędy, szopka z Dzieciątkiem kojarzą nam się słusznie z okresem Bożego Narodzenia. Wspominamy jak Jezus przyszedł na świat w Betlejem, wspominamy pokłon pasterzy,Trzech Króli, a także młodzianków zamordowanych przez Heroda. Chcemy też by ten sam Jezus podczas Mszy Świętej rodził się w naszych sercach.
Po niedzieli Chrztu Pańskiego następuje krótki, kilkutygodniowy okres zwykły - Jezus chodzi po ziemi i głosi Ewangelię.
Najważniejsze wydarzenia zbawcze to męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.  Są to rzeczy tak istotne, że nie wystarczy wspomnieć je jeden raz w roku. Dlatego tez o Męce Jezusa przypomina nam aż 40 - dniowy okres Wielkiego Postu. W tym czasie uczęszczamy na Drogę Krzyżową, Gorzkie Żale, ale też na rekolekcje, by pamiętać o konieczności własnego nawrócenia.
Potem następne kilka tygodni Okresu Wielkanocnego. Pamiętamy wtedy o Bożym Miłosierdziu,  wspominamy Jezusa Dobrego Pasterza. Pod koniec tego okresu trzy ważne uroczystości - Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego i Trójcy Świętej. 
Chrystus odszedł do nieba ale nie zostawił nas samych. Poprzez Ducha Świętego prowadzi do zbawienia we wspólnocie Kościoła. Przypomina nam o tym długi, niemal półroczny okres zwykły. Pod jego koniec w listopadzie patrzymy już ku wieczności. Najpierw Uroczystość Wszystkich Świętych, później Dzień Zaduszny. Listopadowe czytania Mszalne dużo mówią o konieczności nawrócenia i oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa. Na koniec Niedziela Chrystusa Króla - jedynego Pana i świata i czasu. Potem znowu Adwent i wszystko zaczyna się od początku.

foto: własne

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

K.I. GAŁCZYŃSKI - JUTRO POPŁYNIEMY DALEKO - tekst

UWE I WILI - PAWEŁ I GAWEŁ PO ŚLĄSKU

ZAGADKI WIERSZOWANE DLA DZIECI - RELIGIA