SYMBOLIKA WODY W LITURGII KOŚCIOŁA
Woda ma wartość życia. Każda żywa istota - roślina, zwierzę i człowiek bez wody umiera. Woda ma też moc oczyszczającą - służy do usuwania wszelkiego rodzaju brudów. Ale woda może też niszczyć. W powodziach ludzie nieraz tracą dorobek całego życia. Nieostrożność i brak rozwagi na basenie lub kąpielisku może doprowadzić do tragedii.

Wody święconej używa się także przy różnego rodzaju błogosławieństwach,konsekracjach, święceniach osób, pomieszczeń, przedmiotów. Żegnamy się wodą święconą wchodząc do kościoła, czasami też dokonuje się pokropienia w czasie niedzielnej Mszy Świętej. Wszystkie te obrzędy przypominać mają nam nasz chrzest. Przeżegnanie się lub pokropienie wodą święconą jest bardzo skutecznym egzorcyzmem w obronie przed pokusami do złego. Nieprzypadkowo istnieje powiedzenie "boi się jak diabeł święconej wody".
Nie tak dawno istniał piękny zwyczaj wedle którego woda święcona była nie tylko w kościele, ale też w prywatnych domach. Ludzie wieszali obok drzwi wejściowych małe kropielniczki, z których korzystali wychodząc z domu. Oddawali się w ten sposób pod opiekę Bogu, wierząc, że uchroni przed złem, niebezpieczeństwem i pozwoli bezpiecznie wrócić do domu. Wielka szkoda, że te piękne tradycje zanikają. Może warto byłoby sobie je przypomnieć.
Komentarze
Prześlij komentarz